Kryminalistyka



W dziedzinie kryminalistyki pracuje się z elementami nietrwałymi, które zatrzymane w czasie mają posłużyć do zebrania jak największej liczby informacji. Czas na zebranie informacji jest zazwyczaj bardzo krótki. Ponadto środowisko lub otoczenie zdarzenia nierzadko jest przystępne  i  rządzi  się  swoimi  prawami. Biorąc pod uwagę także czynnik ludzki, zachowanie
i sporządzenie dokumentacji wszystkich śladów niemal graniczy z cudem. Można jednak zrezygnować z uciążliwego gromadzenia danych za pomocą taśm mierniczych, dalmierzy, aparatów fotograficznych, które niosą za sobą ryzyko błędu i bezpieczeństwa oraz wykonania dodatkowych czynności i utraty czasu.

Dzięki skanowaniu 3D zatrzymujemy miejsce zdarzenia i przenosimy je do pamięci wirtualnej jako model trójwymiarowy, nad którym możemy pracować w zaciszu biura.

Podjęliśmy już starania nad wprowadzeniem skanowania 3D do kryminalistyki. Zademonstrowaliśmy naszą technologię na przykładzie potencjalnych zastosowań w Policji. Zainteresowanie śledczych tą nowoczesną formą pozyskiwania informacji jest ogromne. Policjanci zwracają główną uwagę na szczegółowość pozyskanych materiałów oraz ich przydatność do dalszej analizy.
Skanowanie 3D ma zastosowanie do:
  - zdarzeń, kolizji i wypadków drogowych,
  - katastrof budowlanych,
  - oględzin popożarowych,
  - oględzin miejsca zbrodni lub włamań.
Pozyskany w wyniku skanowani 3D materiał może posłużyć dla pracy biegłych jako uszczegółowione i zwymiarowane miejsce zdarzenia lub jako model, na którym przeprowadza się różnego rodzaju symulacje.